520 Origin Error


cloudflare-nginx
Soğanın Faydaları Nelerdir? – Faydaları Saymakla Bitmez

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Her bitkide olduğu gibi, soğandan da aşırıya kaçılmadığı sürece mükemmel faydalar elde edilebilir. Herkesin merak ettiği gibi, soğanın ne gibi faydaları ve zararları olduğunu inceleyeceğiz. Bazılarımız gerek kokusundan, gerekse ağızda bıraktığı mayhoş tattan dolayı soğanı sevmeyebilir. Ancak her yemeğe tadını veren, salatalarda bile oldukça yoğun biçimde kullanılan soğan, her zaman tüketebileceğiniz ancak dediğimiz gibi fazla tüketilmemek şartıyla olumlu sonuçlar doğuracaktır. İçerisinde bulunan kükürt, A, B ve C vitaminleri sayesinde oldukça faydalı olan soğan, tam bir doğal antibiyotiktir. İster yemeklere karıştırarak, ister suyundan yararlanarak, istersek de direkt olarak ağızdan alınarak yenildiği zaman oldukça faydası olan soğanın faydaları şu şekildedir.

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğan, vücudu gribal enfeksiyonlara karşı korur.

 • Soğan, romatizma ağrılarına iyi gelmektedir. Romatizma rahatsızlığına sahip olan insanların, bu ağrıları çekmemeleri için, günlük olarak düzenli biçimde soğan tüketmeleri faydalı olacaktır.
 • Şeker hastaları içinde oldukça yararlıdır. Yüksek şeker hastalığına sahip olanların tüketmeleri halinde, kan şekerini düşürücü bir etkileye sahip olacaktır. Ayrıca düşük şekere sahip olanların da, normal seviyeye getirilmesinde büyük bir rol oynamaktadır.
 • Sürekli tüketilmesiyle birlikte, insanların sıklıkla idrara çıkmasını sağladığı gibi, sorunsuz biçimde vücutta bulunan ödemin sökülerek atılmasına yardımcı olacaktır. Böylelikle, bağırsakların da temizlenmesi ve normal düzende seyretmesini sağlar.
 • Soğan tüketmek, vücutta bölgesel olan kilolardan kurtulmayı sağlamaktadır. Yağ yakıcı özelliği sayesinde, insanların kilo problemlerine yardımcı olduğu gibi, iştah kapatma özelliğine sahip olmasıyla da, fazla yemekten kurtulabilirsiniz.
 • Ayrıca soğanın yararlarından bir diğer ise, kılcal damarların kanlanmasını sağlamasıdır. Bunun önemi ise, vücutta yer alacak selülit, cilt çatlakları veya yaşlılık belirtisi olan kırışıklıkların zamanla, kendiliğinden düzelmesi sağlanacaktır.
 • Yemeklerden önce az miktarda soğan yemeniz, iştahınızın açılmasını sağlarken; çok miktarda tüketmeniz, iştahınızın kapanmasını sağlamaktadır. Böylelikle, herkese belli bir yarar sunmuş olacaktır.
 • İlerleyen yaşlarda karşılaşmanın neredeyse kesin gözüyle bakıldığı prostat için, soğan tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Çünkü prostatı engelleyen yapısıyla, iyice ileriye atmak ve belki de bu hastalığa hiçbir zaman yakalanmamak mümkündür.
 • Soğanın düzenli bir şekilde tüketilmesi, vücuttaki tüm kanı ve damarları temizler.
 • Bağırsakları ve karaciğeri temizlediği gibi, normal işlevlerini sağlamalarına yardımcı olmaktadır.
 • Kışın sıklıkla yakalandığımız soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon gibi kış hastalıklarına da kalkan görevi görmektedir. Soğuk algınlığından önce, kış ayının başlarında tüketilmesi halinde, ciddi anlamda koruyucu rol oynayacaktır.

Soğanın Zararları Nelerdir?

 • Basur rahatsızlığı olan insanların, soğanın basur kanamasını arttırma özelliğinden dolayı, kesinlikle ya çok az, ya da hiçbir şekilde soğan tüketmemeleri gerekmektedir.
 • Bunun yanı sıra, migren ağrılarının da şiddetlenmesi ve yoğun baş ağrıları çekebilmeniz, soğan yemenizle birlikte gerçekleşebilir. Bu nedenle, migren veya sinüzit hastalığı olan insanların, soğanı az tüketmelerinde fayda var.
 • Ayrıca soğanda ve sarımsakta bulunan kükürt, çok fazla tüketilmesi halinde zehirlenme etkileri yaratacağını da bilmelisiniz. Günde 3-4 adet gibi yoğun tüketilmesi, bu sonucu doğurabilir.
 • Aynı şekilde, bazı insanların tüketmesi dahilinde, soğan zarının mideye ağrı verdiği bilinmektedir. Bir süre tükettikten sonra bu gibi şikayetlere sahip olursanız, bir hekime görünmenizde fayda olacaktır.

Oldukça lezzetli ve yemeklere tat veren asıl gıda soğan, yararı olduğu kadar; gördüğünüz gibi bilinçsiz kullanımla birlikte zararlı da olabilecektir.

Soğanın Besin Değerleri

Soğan, kükürt, kalsiyum, A ve C vitaminleri yönünden zengindir.

One Response

Leave a Reply