Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Yılın her zamanı bulunabilen rezene bitkisi, sarı renge çalan bir gövdeye sahip, sarıçiçekler açan ve yaklaşık olarak iki buçuk metre uzunluğa sahip bir bitki çeşididir. Akdeniz Bölgesi’ne özgü olan ve orta çağlardan beri özellikle manastırlarda ekilen rezene, günümüzde Akdeniz ve Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde doğal olarak yetişmekte olan bir faydalı bitkidir.

Rezene çayının faydaları nelerdir?

Bitkinin soğanı, yaprakları ve tohumu genellikle yemeklerde kullanılır. Özellikle kurutulmuş tohumundan hazırlanan rezene çayı, hıçkırık gidermekten aşırı gazın azaltılmasına kadar pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.


Rezene çayı göz sağlığı ve konjonktivit gibi göz hastalıkları için oldukça önemlidir.

Her derde deva olarak kabul edilen rezene çayının faydaları saymakla bitmemektedir. Göz sağlığına iyi gelir, hipertansiyonu olanların tansiyonlarını düşürür, mide gazının atılmasını sağlar, öksürüğe iyi gelir, rahim kasılmalarını hafifletmenin yanında iştah bastırır ve kolik tedavisinde kullanılır. Mide kasılmalarına iyi gelir, safra üretimine yardımcı olur, toksinlerin ve vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Ayrıca, rezene çayının anne sütünü artırdığı da bilinmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, bağırsakların temizlenmesinde, vitamin ve mineral bakımından çok zengin olmasını da eklemekte fayda bulunmaktadır.

Rezene çayını, herhangi bir rahatsızlığınız olmasa da B ve C vitaminleri ile potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi mineralleri almak ve vücudunuzu güçlendirmek için tüketmeniz önerilir diyebiliriz. C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurken kalsiyum ise kemik yapısını güçlendiren bir mineral olarak göze çarpmaktadır. Rezene çayı, geleneksel olarak üst solunum yolunda meydana gelen sorunları, sindirim güçlüğünü, bağırsak parazitlerini, çeşitli cilt hastalıkları ve mesela konjonktivit gibi göz hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmak ile birlikte bu rahatsızlıklara faydaları konusunda yapılmış olan bilimsel araştırma sayısı oldukça az sayıda bulunmaktadır.


Rezene çayının sindirim güçlüğü ve kabızlığı tedavi eder.

Rezene çayı, sindirimi düzenlemek ve özellikle yemeklerden sonra oluşan gazı ve gaz ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir. Laktasif etkisinin bulunması nedeni ile kabızlığı önlemektedir. Yemeklerden sonra üç ila dört adet rezene tohumu çiğnemek nefesi tazelemeye ve ağız kokusunu gidermeye yaramaktadır. Tüm bunlara ek olarak; rezene suyuyla ıslatılmış pamukların gözlerin üzerine konmasının gözü mikroplardan arınmasını sağlayarak konjonktivite gibi göz rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olduğunu ve anne sütü üretimini teşvik ettiği söylenmektedir. Ancak, daha önce de söylediğimiz gibi faydalarını destekleyecek bilimsel araştırmalar maalesef bulunmamaktadır. Bir bilimsel dergide yayınlanan araştırmaya göre de rezene içinde bulunan kimyasal bileşiklerin anti bakteriyel ve antioksidan etkisi olduğu belirtilmektedir. Bir başka bilimsel dergide yayınlanan araştırmaya göre rezene ekstresinin kan basıncını azalttığı tespit edilmiştir. Çalışma sonunda bitkinin tansiyonu düşürme etkisinin, vücuttan su atılmasını arttırarak fazla sodyumu azalttığı da belirtilmektedir.


Rezene çayı nasıl tüketilir?

Rezene çayı tükeminde aşırıya kaçınılmamalıdır.

Rezene çayını demlemek için 1 büyük çay fincanına bir ila bir buçuk çay kaşığı rezene tohumunu atabilirsiniz. Öncelikle rezene tohumlarını kaşığın tersiyle ezerek kırınız ve sonrasında fincana atınız. Su kaynadıktan sonra fincana dökün ve 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyiniz. Daha sonra süzerek çayınızı içebilirsiniz. Süzdükten sonra tatlandırmak için limon ya da bal da ekleyebilirsiniz.

Yemeklerle birlikte tüketilen normal oranlardaki rezene, genel olarak güvenli kabul edilmektedir ve herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Diğer taraftan,  fazla rezene tüketiminin sonucunda mide bulantısı ve ağrısına rastlanabilmektedir. İleri derecedeki yan etkileri arasında ise kusma, nöbetler, nefes darlığı, cilt sorunları kalp çarpıntısı ve akciğer ödemi sayılmaktadır. Safra kesesi, böbrek ve karaciğer rahatsızlığı bulunanlara rezene çayı kesinlikle önerilmemektedir.

Özellikle kış aylarında vücudunuzu güçlendirmek için rezene çayını sık sık tüketmenin oldukça faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Rezene çayının besin değerleri: 

Rezene çayının besin değerleri şunlardır.

One Response

Leave a Reply