Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çayın faydaları konusuna gelmeden, kısaca tarihinden bahsedelim. İlk kullanım tarihi kayıtlarda M.Ö 3000 yılı yer almaktadır. Bilinen bir hikayeye göre yeşil çay, Çin İmparatoru’nun önünde kaynayan suya düşmüş ve bu sayede keşfedilmiştir. Daha sonraları beğenildiği için de popüler bir içecek haline gelmiştir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Günde 2 bardak yeşil çay tüketmek kanser riskini en aza indirir.

Yeşil çay, günümüzde kolesterolü düşürmede birebir etken ürünlerden birisidir. Bunun yanı sıra, sıkça diş sağlığı için de kullanıldığından, tüketimi gitgide artmaktadır. Son yıllarda yapılan test ve araştırmalar gösteriyor ki; yeşil çayın tüketimi kanser riskini en aza indirmekle birlikte, yağ yakmayı kolaylaştırmakta ve şeker hastalığına iyi gelmektedir.


Ayrıca, ilerleyen yaşlarda bunama gibi şikayetlere maruz kalmak istemeyenlerin kullanması gereken yeşil çay, sizi daha zinde tutarak gündelik hayatınızdan ödün vermeden zaman geçirmenize sebep olacaktır. Güçlü bir antioksidan olduğundan; vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olurken, cildinize ve bünyenize zarar vermeden özellikle yüz hatlarında oluşan kırışıklıkları önler.


İyi kolesterolün yükseltilmesi açısından önemli rol oynayan yeşil çay, kan basıncının düşürerek tansiyon gibi sorunlarınızın ortadan kalkmasına ya da en aza indirilmesine yardımcı olur. İçinde bulundurduğu vitaminler ve asitler sayesinde diş etinde oluşabilecek sorunlar için önleyici, aynı zamanda diş çürümelerinin önüne geçmede kullanılması son derece yararlı bir içecektir. Metabolizma hızını arttırarak sizi zinde tutarken, fazla kilolarınızdan kurtulma konusunda da fayda sağlar.


Nasıl Hazırlanır?

Yeşil çayın faydalarından biri de yağ yakmanıza yardımcı olmasıdır.

Yeşil çayın faydalarından biri de yağ yakmanıza yardımcı olmasıdır.

Yeşil çayı demlerken diğer çaylardan herhangi bir fark gözetmeden demlemeniz yeterli olacaktır. Özel bir hazırlama şekli istememesiyle birlikte; 5 gr kurutulmuş yeşil çay bunun için yeterli olacaktır. Suyu kaynatın ve su kaynadıktan sonra 4-5 dakika kadar dinlenmeye bırakın. Üzerinde kaynama belirtisi kalmamasına özen gösterin. Süzgeç yardımıyla yeşil çayı bardağa dökün. Maksimum 2-3 dakika bekletmeye özen gösterin ve daha fazla bekletmeyin. Çünkü ne kadar beklerse o kadar acı tat alacaktır. Yeşil çayı 80-85 C’lik su kullanarak hazırlamayı asla unutmayın. Kaynar su tadını yine acılaştıracaktır.


Şimdi gelelim biraz daha detaya;

Kanser Önleyici Yeşil Çay 

Son zamanlarda araştırma konuları arasında yer alan yeşil çayın, günde 2 bardak tüketilmesi halinde ölçülebilir derecede kanser riskini azalttığı gözlemlenmiştir. Ancak bazılarına göre; tam anlamıyla kanser önleyici faydasının kabul edilebilmesi için, daha birçok teste tabii tutulması şart.

Diş Sağlığı İçin Yeşil Çay

Yeşil çayın faydalarından biri olan diş sağlığına yardımcı olması, aslında herkes tarafından kabul gören ve sonuçları alınmış bir aşamadır. Diş çürümesine neden olan ve diş üzerinde zamanla plak haline gelen bakterileri temizlediği, aynı zamanda oluşumuna engel olduğu kanıtlanmıştır. Fakat düzenli kullanılması gerektiğini hatırlatmakta fayda görmekteyiz. Günde 2 bardak yeşil çay bunun için yeterli olacaktır.

Vücuda etkisi

Yeşil çay tüketmek yağ yakmanıza yardımcı olur.

Hücre yenileyici özelliğe sahip olması, yeşil çayı popüler kılan bir özelliğidir. Damar sertliklerinin oluşmasını önlerken kılcal damarlarda büzüşme sonucu oluşan ödemler içinde birebir yardımcı rol oynar. Deriyi besler ve kemik erimesi riskini en aza düşürür. Mide ve bağırsak problemlerinizin önüne geçilmesini sağlar, migrene iyi gelir. Sürekli ve düzenli kullanımı, romatizmaya bağlı hastalıklarında tedavisinde öngörülen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. İstenmeyen yağların %30’unu absorbe ederek diyetinize yardımcı olur.

Normal çay gibi dişlerde leke bırakmadığı gibi, oluşan lekeleri de önleme gücüne sahiptir. Unutmayın düzenli ve yeteri miktarda kullanılması durumunda yazımızda yer alan sonuçları gözlerinizle görecek ve hissedeceksiniz. Aşırıya kaçmamak kaydıyla yapılan diyetlerde sonuç vermektedir. Sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu bir kez daha vurgulayarak, güzel ve sağlıklı günler geçirmenizi dileriz.

Leave a Reply