Turpun Faydaları Nelerdir?

Turpun faydaları saymakla bitmez ama önce farklı çeşitlerinin olduğunun bilinmesi gerekir. Turp kırmızı, beyaz ve siyah çeşitleri bulunan bir sebzedir. Her çeşidinin farklı faydaları bulunur, dolayısıyla da sağlığa oldukça yararlıdır. Özellikle salatalarda sıkça tercih edilen bir seçenek olduğundan kolaylıkla tüketilebilir. Tadı ve keskin kokusu nedeni ile çok tüketmeyenler ise rendeleyerek daha sık tüketebilirler.


Turpun faydaları nelerdir?

Turp, sindirim ve boşaltım sistemi için önemli bir etkiye sahiptir. Besin lifi bakımından oldukça zengin bir sebze olması sayesinde hem sindirime hem de boşaltıma yardımcıdır. Besin lifi, aynı şekilde diyabet riskini de azalttığı için devamlı olarak tüketimi ile günlük gerekli olan besin lifi alımı sağlanabilir.


Turpun hamilelik döneminde tüketilmesi oldukça faydalıdır.Bunun yanı sıra hamileler üzerinde de oldukça etkisi olan bir sebzedir. İçerisinde bulunan folik asit nedeniyle hamilelik döneminde tüketilmesi oldukça faydalıdır. Turp, düşük riskini azaltarak daha sağlıklı bir hamilelik geçirilmesi konusunda yardımcı olur.

Aynı şekilde folik asitin meme kanserini önleme, kolon kanserinden korunma, diş eti hastalıklarına çözümler bulma, pankreas kanserini önleme, sarı nokta hasatlığının önlenmesi ve daha pek çok farklı hastalık konusunda önleyici etkisi bulunur. Turp, iştah açıcı etkisi sayesinde iştahsızlık sorunu yaşayanlara da yardımcı olur. Aynı zamanda sinir ve strese karşı yatıştırıcı etkisi nedeni ile de kullanılabilir. Solunum yollarında oluşabilecek sorunlar konusunda etkisi oldukça fazla olduğundan sıklıkla tüketilerek bu şekilde daha sağlıklı olunabilir.


Turpun, böbrek kumu veya safra taşlarına karşı da etkiliği olduğu bilinmektedir. Tüketilmesi durumunda, bu sorunlardan daha rahat kurtulmanız açısından size yardımcı olacaktır. İdrar söktürücü etkisi nedeni ile de tüketilebilecek bir sebzedir. Mikropların vücutta ölmesine ve atılmasına olan etkisi nedeni ile tüketildiğinde sağlık açısından oldukça yararlı bir sebzedir. Turp bal ile birlikte öksürük sorununa çözüm bulunması açısından da tercih edilir. Devam eden öksürük sorunlarında turpun içi oyularak içerisine konulan bal bir gece bekletilir ve turpun suyu ile karışması sağlanarak bu şekilde tüketilebilir. Öksürük konusunda bu karışımın oldukça etkisi bulunmaktadır.


 

Turp cilt açısından tazeleyici bir özelliği vardırTurpun faydaları arasında özellikle cilt açısından tazeleyici bir özelliği olması, kadınların daha sık tüketmesine neden olabilir. Dişlerde de diş eti ve minesi konusunda etkileri bulunur. Karaciğere oldukça faydası bulunduğundan tüketilmesi gerekir.

Saçlara parlaklık veren turp, hem farklı şekillerde hem de karışımlar halinde uygulanabilir. Vücutta farklı bölgelerde ortaya çıkan egzama sorununda da turp etkisini gösterir. Bu amaçla da kullanıldığı gibi sivilcelere çözüm olarak da tercih edilir.

 

 

 

Turpun diğer faydaları:

Turp, ağız kokusu sorunu olanlar için de ağız kokusunu giderici ve nefesi temizleyici bir etkiye sahiptir. Sivrisinek ısırıkları konusunda ısırılan yere sürülerek bu şekilde kaşıntı ve şişliğin önlenmesine faydası olur. Bu nedenle yaz aylarında sıkça kullanılabilecek bir sebzedir. Ateş düşürücü etkisi de bulunduğundan bu tarz durumlarda gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Turp İçerdiği vitamin ve mineraller bakımından güçlü bir antioksidandır

İçerdiği vitamin ve mineraller bakımından güçlü bir antioksidan olarak kullanılır. Dolayısıyla kilo vermek isteyenler tarafından da tüketilmesi tercih edilen bir sebzedir. Kalori açısından büyük bir adet turp yalnızca 1 kalori içerdiği göz önüne alınırsa zayıflama da ne kadar faydası olduğu oldukça açıktır.

Aşırıya kaçılmadan tüketildiği takdirde, turpun doğal tedavi yöntemleri arasında önemli bir yeri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Turpun Besin Değerleri:

Turpun Besin Değerleri

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Turp

 

Leave a Reply