Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçının kelime anlamı Farsça Çin Ağacı anlamına gelmektedir. İngilizce’de “cinnamon” şeklinde yazılan bu ağaç cinsi, Defnegiller familyasına ait olup tarçın ağacının ana vatanı ise Güneydoğu Asya olarak bilinmektedir. Tarçının faydaları, içeriğindeki birkaç etken maddeye dayanır. Bu maddeler başta sinnamik aldehid olmak üzere eter eugenel, sinamik alkol, sinamikasit, sinamil asetat 0-Methoksisinamikaldehid, kinolol, phellandren, pinen, cymol ve caryophyllen maddelerinden oluşmaktadır.

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçın, ciltteki bakteri oluşumunu önler, sivilcelerin azalmasını sağlar.Tarçın, lezzet vermesi için kullanımı dışında sivilceleri önleyici etkisi sayesinde bu amaç ile de kullanılabilir. Ciltteki bakterilerinin temizlenmesine ve bu sayede sivilce oluşumlarının önlenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra insan vücuduna daha birçok konuda faydaları bulunur.


Tarçın, içerdiği kalsiyum sayesinde kişilerde kemiklerin güçlenmesinde de etkili rol oynar. Kemik yapısını destekler ve bağ doku oluşumunu güçlendirerek daha güçlü kemiklere sahip olunmasına yardımcı olur. Aynı şekilde, kemiklerde oluşan ağrılara çözüm olarak da günde bir bardak tarçın çayı içilmesi oldukça etkili sonuçlar alınmasını sağlar.
Tarçın, yaşlanmaya karşı bir direnç göstermenize yardımcı olur. Yaşlanma karşıtı olarak devamlı olarak kullanılabilecek bir baharat çeşididir. İçerdiği yedi farklı oksidan sayesinde cildin gençleşmesine yardımcı olur. Günde bir bardak tarçın çayı içilerek bu durumda etkili sonuçlar alınabilir. Tarçın, kokusunun aromatik olması ve iltihap önleyici özelliği olması sayesinde kasları rahatlatır. Yaşlanma ile ortaya çıkan kas ağrılarında, tarçın yağı ile bu bölgelere masaj yapılarak ağrıların azalması sağlanır.


Stres ve gergin zamanlarda ılık su dolu küvete birkaç damla tarçın yağı ve bal konulması ile rahatlatıcı bir etki elde edilir. Hafıza sorunları yaşayanlar, yani ilerleyen yaşlarda hafızasında silinmeler  ya da hatırlama konusunda güçlük çekenler için tarçın, kuvvetli bir hafıza güçlendirici olarak kullanılabilir.


Kan şekeri düşmesi durumunda, devamlı olarak tatlı bir şeyler yeme isteği insanlarda ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda tarçın, kan şekerini seviyesini kontrol altına alır. Bu sayede, tatlı krizinizde ortadan kalkmış olur. Kan şekerini düzenlemesi sayesinde tarçın aynı zamanda sık sık acıkma durumunu, baş ağrılarını ve yorgunluk hissini de ortadan kaldırma konusunda sizlere yardımcı olur.


Birkaç kaşık tarçını bal ekleyerek tüketmek öksürüğe iyi gelir.

Gün içerisinde dinç olmak ve güne zinde başlayarak daha iyi adapte olmak isteyenler, bu durumda sabah kahvaltısında iki çay kaşığı tarçın tüketebilirler. Tarçın, kış aylarında devamlı olarak yaşanan soğuk algınlığı konusunda da bitkisel tedavi nedeni ile tercih edilebilecek bir baharattır. Nezle gibi devamlı öksürüğe neden olan durumlarda yarım çay kaşığı tarçın içerisine bir çay kaşığı bal eklenerek bu şekilde gün içerisinde 2-3 kez tüketilebilir. Bu karışım öksürüğü önler ve daha rahat etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda sinüzite bağlı olarak kişilerde yaşanan ve oldukça etkili olan baş ağrılarında da tarçın kullanılabilir. Bunun için yarım su bardağı su içerisine konulan yarım çay kaşığı tarçın karıştırılıp 20 dakika bekletildikten sonra başınızda ağrıyan yerlere sürülerek etkili olur.


Tarçının diğer faydaları:

Tarçının faydaları oldukça fazla olduğundan günlük olarak tüketilmesi ile istenildiği gibi sonuçlar alınabilir. Tarçın şişkinliğe neden olan bakteriler ile savaştığı için oluşan şişkinliğinde engellenmesini sağlar. Bu sayede kendinizi daha hafif hissetmenize yardımcı olur. Ayaklarda oluşan mantar enfeksiyonunda tarçın yağı kullanılarak mantarların geçmesi sağlanabilir. Bunun için tarçın yağını mantarlar tamamen kaybolana kadar her gece uygulamanız gerekir.

Sağlığın yanı sıra doğal dezenfektan olarak da kullanılır. Evinizde bulunan böceklerin yok edilmesi konusunda da tarçın sizlere yardımcı olabilir. Suya karıştırılarak böceklerin olduğu bölgeye sıkılması yeterli olacaktır. Bu sayede antibakteriyel özelliği ile o alandaki böceklerin kaybolmasını sağlar. Faydaları ile her evde olması gereken bir baharat çeşididir.

Besin değerleri:

Tarçın, besin yönünden zengin bir baharattır.

 

Leave a Reply