Narın Faydaları Nelerdir?

Narın faydaları hakkında çok az şey bilmektedir, insanoğlu. Halbuki, narın insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmeyecek türdendir. Çekirdeklerinden tanesine, kabuğundan suyuna kadar birçok hastalığa vitamin kaynağı olan nar, aynı zamanda vücudu hastalıklara karşı da savunmaktadır. C, B1 ve B2 vitaminleri yanında zengin potasyum maddesi içermektedir.

Narın Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir antioksidan olan narın, mideden kalbe birçok faydası vardır.

Ortalama bir su bardağı nar suyu, günlük ihtiyacımız olan C vitamininin %35’ini karşılamaktadır. İsmi Kuranı-ı Kerim’de geçtiği için; Cennet Meyvesi olarak da adlandırılır. Yorgunluğu giderir ve vücudu zinde tutmaya yardımcı olur. Mucizevi özellikleriyle dikkat çekmesinin yanında, şifa kaynağı olan narın içi de dışı da insan sağlığına son faydalıdır. Narın kabuğu cildi yumuşatırken, enfeksiyonlardan korunmaya yardımcı olur. Narın suyu da en az nar kadar birçok hastalığa şifadır. Mideyi temizler, ülser hastalığına iyi gelir, öksürük gibi sorunların ortadan kaldırılmasında başrol oynar. Akciğeri güçlendirerek, kabızlığı giderirken, mide ağrılarına iyi gelmektedir.


Narın faydalarından en üst derecede yararlanabilmek için taze yenmelidir. Narın önemli özelliklerinden biri de, genel anlamda vücutta bulunan damar sistemini koruması ve kalp sağlığına yardımcı olmasıdır. Özellikle damar tıkanıklığına neden olan ACE adındaki enzimi engelleyerek, damak tıkanıklığı adı altında oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçmektedir. Sofralarımızdan eksik etmememiz gereken narın bir faydası da damar sertliklerini gidermesi ve oluşmasını engellemesi, tansiyonu dengede tutması ve kan yapıcı özellikleri barındırmasıdır.


Genel anlamda sağlığa ciddi anlamda faydası olan nar, son zamanlarda ülkemizde özellikle prostat kanseri tedavisinde kullanılmaktadır. Nar suyundaki bileşikler ve vitaminler hem kanser hücrelerinin ilerlemesine engel olmakta, hem de prostat kanserine nedeni olan bir kimyasalın etkisini azaltmaktadır.

Narda 12 bardak yeşil çaya ve 6 bardak kızılcık suyuna eşdeğer antioksidan madde bulunmaktadır. Narın yapılan araştırmalar neticesinde bilinen en büyük faydası, kansere karşı koruyucu olması ve bir anti kanser özelliği gösteren meyve durumunda olmasıdır. Narın erkeklerde başta prostat kanserine ve cilt kanserine karşı koruyucu özelliği bulunan bir besin olduğu ispatlanmıştır.


Narın Diğer Faydaları

Eğer nar suyu elde edilmek isteniyorsa, narın suyunun sadece tanelerinden değil meyvenin tamamından elde edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde narın tanesinde, zarında ve kabuğundaki potasyum ile mineral, tam olarak alınmamış olacaktır.

Nar, ayrıca mide iltihabı ve ağızda oluşan aftlar içinde faydalıdır. Nar, bağışıklık sistemini güçlendirirken, enfeksiyonlara karşı vücudun direncinin en seviyede tutulmasını sağlar. Kandaki antioksidan kapasitesini çoğaltarak hastalıklara karşı korurken, aynı zamanda yeşil çaya ve kızılcığa göre çok daha zengindir.

Narın suyu sıkılırken sadece taneleri değil zarı ve kabuğu da katılmalıdır.

Yüksek tansiyon hastalığı olan 60 ila 75 yaşlarındaki hastalara 15 gün boyunca günde bir çay bardağı nar suyu verilmiş ve 15 gün sonunda; ACE değerlerinde %36, yüksek tansiyon üzerinde ise %5 azalma olduğu ispatlanmıştır. Başka bir çalışmada, prostat kanseri tanısı konulmuş kırk hastaya bir sene boyunca her gün nar suyu verilmesiyle hastaların %85 oranında prostat kanseri gelişiminin önlenebildiği görüntülenmiştir.

Araştırmalar gösteriyor ki; kanser hastalığı nedeniyle ölümlerin büyük bir kısmı primer tümörlerin yayılmasından kaynaklanmaktadır. 1,5 miligram nar suyu ile 1,5 miligram nar çekirdeğinin yağıyla elde edilen 3 miligramlık karışımın; prostat ve göğüs kanserlerine iyi geldiği onaylanmıştır. Siz de sağlığınız için nar tüketin.

Sağlıkla kalın.

Leave a Reply