Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Kökeni yaklaşık olarak 2000 sene öncesine dayanan maydanoz, faydaları sebebiyle çok tüketilen şifalı bir bitkidir. Tıbbi yararlarından dolayı asırlardır son derece popüler olan maydanozun kelime kökeni Yunanca’dan gelmektedir. İyileştirici özelliklerinden dolayı kutsal da sayılan maydanozdan mezarları süslemek için de istifade edilirdi. Maydanozu, yemekleri süslemek için ilk kullananlar ise Romalılar olarak bilinir.

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Bilindiği üzere, maydanoz sadece süsleme ya da garnitür olarak kullanılan bir bitki değil; yemeklerde, salatalarda, soslarda, çorbalarda, hamur işlerinde tüketilen, suyu içilen, güzellik maskelerinde, kremlerde, kozmetik alanında kullanılan lezzetli faydalı bir sebze olarak da bilinmektedir. Maydanoz; A, C, K vitaminleri, beta karoten, folik asit olarak da bilinen ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunan bir B vitamini türü olan folat bakımından hayli zengin bir kaynaktır. Diğer mineraller açısından da oldukça zengin olan maydanozun kalorisi de son derece düşüktür.


Maydanoz ayrıca, içeriğindeki uçucu yağ bileşikleri ve flavonoidler açısından da zengindir ve bu açıdan bakıldığında da maydanoz eşsiz bir şifa deposudur. Maydanozun yaprakları, kökleri, tohumları tıbbi amaç ve sağlık amaçlı kullanılır. Şişkinlik, ödem, adet düzensizlikleri ve ağrıları, hazımsızlık, idrar yolu bozuklukları gibi konularda çok etkili olan maydanoz, kan basıncını düşürmede ve tansiyona bağlı şikayetleri gidermede de oldukça faydalıdır. Böbrek fonksiyonlarını düzenleyen, vücutta biriken fazla suyun ve tuzun atılmasını sağlayan maydanoz, kan damarlarının esnekliğini de sağlamakta.

Maydanozun faydalarından biri de ağız kokusunu gidermesi ve nefesi tazelemesidir.

Maydanozun faydaları denildiğinde ilk akla gelenlerden biri şüphesiz C vitamini deposu olması. C vitamini, romatoid artrit çeşitlerinin oluşmasını engeller, bağışıklığı güçlendirir, cildi güzelleştirmektedir. Ağız kokusuna karşı da adeta bir iksir olan maydanoz, nefesi tazeler, kötü kokuyu engeller. Susuzluğu da gideren maydanoz, yemeklerin, çorbaların, salataların üzerine kıyılarak eklendiğinde iştah açan özelliğiyle yemeklere hem lezzet hem de estetik bir görünüm kazandırmaktadır.

Maydanozun faydaları saymakla bitmez. Kan damarlarındaki yapışkan kalıntıların eritilmesinde, damar çeperlerinin temizlenmesinde ve kan damarlarının esnekliğinin sağlanmasında da devreye girmektedir. İçeriğindeki folat sebebiyle tümörlerin önlenmesinde de faydalı olan bu yeşil bitki, kolon ve serviks kanserine neden olan anormal hücre bölünmesini de önlemekte. Maydanozun ihtiva ettiği antioksidanlar ve flavonoidler tümör ve kanser gelişiminin önlenmesinde önemli rol oynamakta. Kulak enfeksiyonları, sağırlık, sindirim problemleri, ishal, kansızlık, safra taşı, gut, böcek ısırıkları ve karaciğer tıkanıklığına da iyi gelen maydanoz, dişlerin güçlenmesinde ve zayıflama konusunda da son derece etkilidir. Kurutulmuş haliyle de son derece faydalı olan maydanoz, mide-bağırsak bozukluklarını ve üriner sistem enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılmaktadır. Tüm bunların ışığında diyebiliriz ki, maydanoz son derece faydalı ve hatta mucizevi bir bitki olarak kabul görmektedir.


Maydanozun diğer faydaları:

Maydanozu sıcak suda bekleterek pamuk ile cildinize uygulayın.

Maydanoz güzel sağlıklı saçlara kavuşmak isteyenlerin de tercihidir. Bir tutam maydanozu sıcak bir suda bir saat bekletin ve suyunu süzün. Suyunu bir pamuk yardımıyla cildinize sürün, posasını da 5 dakika boyunca cildinizde bekletin. Maydanozun saçınızı beslediğini ve parlak saçlara kavuştuğunu göreceksiniz. Saçlara uygulanan maydanoz suyu sayesinde, saç telleri hem ışıltı hem de canlı bir hal alacaktır.

Maydanozun faydaları kadar zararlarını da bilmek sağlık açısından son derece önemlidir. Böbrek iltihabı olanların maydanozu çok az kullanmaları hatta hiç kullanmamaları gerekir. Fazla miktarda tüketimi kan dolaşımını ağırlaştırabilir. Ölçüyü kaçırmadan kullanılmalıdır ve her öğün az miktarda yenmelidir. Aşırı miktarda yenirse kan dolaşımını ağırlaştırmaktadır. Diğer taraftan bir seferde çok fazla maydanoz tüketmek, dilde geçici olarak tutukluk yapabilmektedir.


Maydanozun besin değerleri:

Limonun besin değerleri nelerdir?

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Maydanoz

Leave a Reply