Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnunun faydaları dediğimizde, eminiz sizin de aklınızda birkaç şey belirdi. Çünkü çok uzun yıllardır tüketilen, yiyecek ve çay olarak tüketilen bir meyvedir. Yabangülünün meyvesi olarak bilinmesiyle birlikte kuşburnu, gül elması veya gül burnu olarak da zikredilmektedir. Kuzeybatı Afrika, Batı Asya ve Avrupa ülkelerinde sıklıkla yetiştiğini söyleyebiliriz. Ülkemizin ise, birçok ilinde yetişmesine rağmen, Giresun, Tokat ve Malatya da daha fazla bulunmaktadır. Genellikle sonbahar mevsiminde toplanarak kurutulmasının yanı sıra, hava almayan kaplarda saklanmaktadır. Hava almamasının sağlanmasının nedenleri arasında ise, içerisinde bulunan etken maddelerin yok olmasını önlemek gelmektedir. İçerdiği C vitamini açısından oldukça zenginlik sunarken, ayrıca flavonlar, şeker ile vitamin yönünden de oldukça zengin bir gıdadır. Bakalım kuşburnunun faydaları arasında neler var:

Kuşburnun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu, faydalarından yararlanılmak için sıklıkla çay olarak tüketilir.

İltihaplara Faydası: Kuşburnunun özellikle çay olarak tüketilmektedir. Çayını yapıp içtiğimiz zamanlarda da ciddi yararlar sunan kuşburnu, vücutta bulunan ödemlerin atılmasını ve biriken iltihapların sökülmesi aşamasında ciddi rol oynamaktadır. Ayrıca içerisinde yer alan etken maddeler sayesinde de, vücutta yer alan enfeksiyonların en kısa sürede çözülmesi ve iyileşmesini de sağlıyor.

Romatoid Artrit Hastalığına Faydası: Düzenli olarak kuşburnu tüketimi veya kuşburnu çayının tüketimi, genel anlamıyla, hastalıkta yer alan ağrıların azalması ve insanların ruh haline de olumlu yönde etki etmesiyle bilinmektedir. Bununla beraber, insanlarda bulunan eklem ağrıları ve kalçada bulunan ağrıların da önüne geçmek için mükemmel bir şifa kaynağıdır.

Solunum Yolları Enfeksiyonlarına Faydası: C vitamini alan bünyelerin, solunum yolu enfeksiyonları ve rahatsızlıklarına direkt etki ettiğini, ayrıca bunun insanlarda çok ilerlememiş hallerini ise, bitirdiği bilimsel olarak açıklanmış ve saptanmış bir durumdur. Kuşburnunun faydalarından birisi ise, özellikle çocuklarda rastlanan kronik öksürük, astım ve nefes darlığı gibi problemlerin çözümünde etkin rol oynaması olarak bilinmektedir. Sürekli tüketilerek, daha aza ve minimuma indirmek de mümkündür.

Kolesterole Faydaları: Dünya üzerinde bulunan milyonlarca insanın sağlığını olumsuz yönde etkileyen kolesterol, kuşburnunun etkilerine yenik düşüyor. Suda kaynatılmak suretiyle demlenip içilen kuşburnu, insan vücudundaki kolesterolün dengelenmesi ve etkin seviyeye gelmesini sağlayan yegane gıdalardandır.

Kanserle Mücadeleye Faydaları: Birçok faydasının yanı sıra kuşburnu, çok güçlü bir antioksidan görevi görmektedir. Tüm antioksidan içeren meyve ve sebzelerde olduğu gibi, kuşburnunda da kanser hücrelerine olumlu yönde etkiler mevcuttur. Ayrıca düzenli olarak günlük tüketilen kuşburnu sayesinde, insanların kansere yakalanması oldukça düşük bir şans olarak kayıtlara geçecektir.

Şeker Hastalığına Yakalanmayı Azaltıyor: Kuşburnunun faydalarından bir diğeri ise, kandaki şeker oranını bir seviyede tutmasıdır. Ayrıca şeker hastalığı olan ve ileri derece de bu rahatsızlıkla başı dertte olan insanların da, tüketimiyle birlikte ciddi manada etki görebileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca kuşburnu reçeli içerisine şeker koyulmadığı sürece, şeker hastalarının gönül rahatlığıyla tüketebileceğini de söyleyebiliriz.

Böbrek Hastalıklarını Önleyici Etkisi: Kuşburnu içerisinde böbrek sağlığını ciddi anlamda koruyan pektin ve çeşitli asitler barındırmasıyla birlikte, böbrekte doğacak olumsuzlukların tam anlamıyla önüne geçtiği gibi, böbrek hastası olmanın da önlenmesini sağlıyor. Ayrıca böbrek hastalarının rahatlaması içinde sıklıkla kuşburnuna başvurulurken, kabızlığında önüne geçtiği için, rahatlatma etkisine sahiptir.

Cilt Sağlığını Koruyan Etkisi: Son olarak kuşburnunun yararları arasında bulunan cilt sağlığına etkisinden bahsedelim. Kozmetik alanında da ciddi anlamda aktif olarak kullanıldığı gibi, cilt hücrelerinin yenilenmesi aşamasında büyük bir etki sağlamaktadır. Ayrıca yara izlerini ve aknelerin de yok olmasına etkisi olan kuşburnu, cilt için oldukça önemlidir.

Kuşburnunun Besin Değerleri

kuşburnu besin değerleri

Leave a Reply