Kirazın Faydaları Nelerdir?

Aromasının tatlı olması dolayısıyla birçok ürün içerisinde kullanılan kiraz, son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde popülerliğini üst sıralara taşımayı başardı. Kirazın faydalarının en başında antioksidan bakımından zengin olması yatmaktadır. Antioksidan birçok yapının hücresini yenileme görevini üstlenirken, oluşabilecek hücre hasarlarına karşıda koruma kalkanı örer. Mineral ve vitamin deposu olarak bilinen kirazda; C, A ve K vitaminleri oldukça doygun ve fazladır. Fosfor, kalsiyum ve demir ise, içinde bulundurduğu minerallerin başını çekmektedir.

kirazın kabızlıktan, kansere kadar birçok faydası vardır.

Kirazın Besin Değerleri Nelerdir?

100 gr. kiraz baz alındığında; (Günlük)

Kalsiyum ihtiyacının %1‘ini,

Folik asit ihtiyacının %1‘ini,

A vitamini ihtiyacının %1‘ini,

B6 vitamininin %2‘sini,

Demir ihtiyacının %2‘sini,

Fosfor ihtiyacının %2‘sini,

K vitamini ihtiyacının %3‘ünü,

Magnezyum ihtiyacının %3‘ünü,

Bakır ihtiyacının %3‘ünü,

Manganez ihtiyacının %4‘ünü,

C vitamininin %12‘sini karşılamaktadır.

Sindirim sistemi ve kabızlık gibi sorunlarınız varsa kiraz yiyerek bunun önüne geçebilirsiniz. İçerisinde bulundurduğu lifler sayesinde bağırsak çalışmasını düzene sokan oldukça faydalı bir meyvedir. 100 gr kiraz, besin liflerinin %8’ini karşılamaktadır.


Fazla Kirazın Zararları Var Mıdır?

Her şeyin olduğu gibi elbette kirazın da fazlası zararlıdır. Günlük almanız gereken şeker ve lifin üzerine çıktığınızda, kabızlık ve ishal gibi sorunlara çare olmak yerine; ishal ve kabızlık gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Fındık gibi günde 1 avuç kiraz tüketilmesi ideal dengedir, böylece almanız gereken besinleri almış olursunuz.


Kirazın Faydaları Nelerdir?

  • Kiraz, içerisindeki melatoninle uykunuzu düzenler.Beyin sağlığı: İnsanın yaşı ilerledikçe hücreler arasında kopukluklar olmaktadır. Hücrelerin yenilenmesi gereken bu zamanda kiraz beyin sağlığı ve hücreleri bakımından ideal bir seçimdir.
  • Uykusuzluk: Melatonin insanın uyku düzenini sağlayan hormondur. Bu hormon yetersiz kaldığında uyku problemleriyle karşı karşıya kalırsınız. İçerisinde bulundurduğu melatonin sayesinde kiraz, uyku düzeninizi dengeye sokacaktır.
  • İltihap Önleyici: Bilimsel araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre kiraz; antosiyanin gibi iltihap yapıcı etkileri ortadan kaldırmıştır. Kas rahatsızlığı ve spor sakatlanmalarında alınması gereken besin olarak gösterilmesinin yanı sıra 10 kiraz, 1 aspirinden daha etkilidir.

Kirazın Diğer Faydaları

  • Böbrekleri korur eğer taş varsa düşürülmesine yardımcı olur.
  • Kandaki zararlı maddelerin kandan atılmasını sağlar.
  • Göz problemlerinde sorunları en aza indirmede yardımcıdır.
  • Kilo sorunlarınız varsa, kiraz bunun çözümü olabilir.
  • Sürekli ve düzenli olarak kullanılan ilaçlar karaciğeri yorar, kiraz yorgunluğun atılmasında önemli rol oynar.
  • Romatizma ve damar sertliği rahatsızlıklarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Günde yaklaşık 20 adet kiraz tüketenlerde kireçlenme olasılığının %15 düştüğünü belirten uzmanlar, felç riskini de %58 oranında düşürdüğünü söylemektedir. Kanser ve diyabet gibi rahatsızlıklarda da oldukça sık kullanılan kiraz, kolon ve göğüs kanseri risklerini en aza indirmektedir. Buna bağlı oluşan ya da oluşabilecek birçok rahatsızlığında önüne geçilmesine olanak tanımaktadır.

kirazın_faydalarıİçinde bulundurduğu şeker oranı, şeker hastaları için bir tehlike oluşturmaz fakat yine de dozunda yemek en mantıklı tercihtir. Beyin fonksiyonlarını destekleyen kiraz, aynı zamanda siz alzheimer rahatsızlığına karşı korur ve gerekli iletişimi hücreler arasına bağ kurarak iletir. Yaşlanmayan beyin fonksiyonları sayesinde, bu gibi rahatsızlıkların oluşma ihtimali en aza iner.

Sağlıklı kalmak ve sağlıklı bünye her insanın hakkı olduğu kadar, insan kendisini korumakla da yükümlüdür. Sağlığınıza her şeyden önem verin diyoruz, sağlıklı ve huzurlu günler sizlerin olsun.

Leave a Reply