Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamur, ortalama 25 metreye kadar uzayabilen bir ağaç türüdür. Ihlamur ağacının çiçekleri ise oldukça hoş kokuya sahip olan ve etrafa  u güzel kokusunu yayan ve bunun yanı sıra birçok faydası olan bitkidir. Kış aylarında çok fazla tüketilen ıhlamurun soğuk algınlığına ve boğaza olan faydalarını bilmeyen yoktur. Annelerimizin genel olarak kış aylarında ballı ve limonlu olarak çayını içirdiği ve bize şifa olarak sunduğu bu gıda oldukça hoş bir lezzete de sahiptir. Bunun yanı sıra yine ıhlamur yapraklarından şifalı macunlar da yapılabilmektedir. Ihlamurun içeriğinde fazlaca besin bulunur. Özellikle vitaminler arasında en yüksek miktarda olan A vitaminidir. Ancak bunun yanı sıra B6 vitamini de fazla miktarda bulunmaktadır. Mineraller açısından da oldukça zengin olan ıhlamurun kalsiyum oranı da yüksektir.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

ıhlamurun faydaları

Ihlamurun bilinen en yaygın kullanımı yapraklarından demlenen çayın bal ve limon ile kullanılmasıdır. En çok ise soğuk algınlığı için kullanılır. Peki, ıhlamurun faydaları bununla sınırlı mı bir bakalım…

 • Ihlamur en bilindik şekli ile soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklara karşı koruyucu ve iyileştirici özelliği bulunan bir bitkidir. Ayrıca içerisine C vitamini açısından oldukça zengin ve vücut direncini arttırmaya yarayan bal da eklenince kuvvetli bir şifa kaynağı olmaktadır.
 • Ilık ıhlamur tüketimi, soğuk algınlığından ileri gelen öksürüğü hafifletir ve boğazı rahatlatır. Düzenli bir şekilde kullanıldığında boğazda ki bakterilerin vücuttan atılmasına yardımcı olarak tedaviyi hızlandırır. Ayrıca sürekli öksürük boğazda tahrişe sebep olabilir. Ilık ve ballı bir ıhlamur çayı ise o tahrişi engeller, oluştuysa da iyileştirir.
 • Ayrıca, ıhlamur içmek vücut direncini güçlendirir. Üşümeye karşı da etkili olup vücudun sıcak kalmasını sağlar.
 • Ihlamurun faydalarından biri de gözlere olan faydasıdır. Pamuk ile gözlere uygulandığında gözler dinlenir ve göz etrafında temizleme sağlamış olursunuz.
 • Ihlamur yapraklarının demlenmesi ile bu suyun saçlarda kullanılması; saçların güçlenmesini ve daha canlı, parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Saç tellerinin yanı sıra saç derisine de etkisi olan kaşıntı ve kepek problemine karşı olumlu etki sağlar.
 • Ihlamurun faydalarından biri de cilt lekelerini gidermede ki etkisidir. Ihlamur yapraklarından elde edilen suyun cilt lekelerinin üzerine uygulanması ve bu işlemin belli aralıklar ile düzenli yapılması cilt lekelerinde azalma hatta yok olmayı sağlayabilmektedir.
 • Ihlamurun faydası sadece soğuk algınlığına değil cilde de vardır. Ayrıca cilde düzenli olarak ıhlamur uygulanması cildin yaşlanmasını ve kırışıklık oluşumunu azaltır. Cilde daha temiz, parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.
 • Ihlamurun faydalarından biri de damar tıkanıklığını engellemesidir. Damar sağlığına oldukça faydalı olan ıhlamur, dolaylı olarak kalp sağlığını da olumlu etkilemektedir.
 • Ihlamurun solunum yolları üzerinde ki faydalarından bahsetmiştik. Bu faydaları göz önünde bulundurulduğunda astım ve bronşit hastalığına da faydalı olması şaşırtıcı olmasa gerek. Bronşları yumuşatıcı özelliği olması sebebiyle bronşite oldukça fayda sağlar. Ayrıca alerjik astım hastalığında da şifalı etkisi vardır.
 • Kış aylarının en belirgin hastalıklarından olan grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkları atlatmak için terlemek önemlidir. Çünkü vücutta ki zararlı maddeler terleyerek vücuttan atılır. Ihlamur içmek de terlemeyi sağladığından bu açıdan da faydası bulunmaktadır.

Ihlamurun Zararları Nelerdir?

Ihlamurun zararı yoktur. Sadece yanlış kullanımı ya da fazla tüketilmesi bazı sorunlar ortaya çıkarabilir.

 • Ihlamurun defalarca kaynatılarak tüketilmesi zararlı maddelerin oluşumuna sebep olur.
 • Çok sıcak tüketilmesi de boğazlar ve vücut sağlığı için zararlıdır.
 • Yine ıhlamur sıcakken bal koyulmamalıdır.

Leave a Reply