Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginar, bilinen kadarı ile papatyagillerden olup bir diğer teoriye göre ise kenger deve dikeni soyundandır. Mitolojide ise Zeus’un Cynara isimli aşık olduğu kıza sinirlenerek kızın kalbini dikenli yapraklara çevirmesiyle enginarın oluştuğu anlatılmaktadır. Ayrıca enginar, Mısır’da da doğurganlığın sembolü olarak bilinmektedir. Enginar, saraylarda krallara sunulan en önemli yemekler arasında bulunmuştur. Ağırlıklı olarak kabul edilen görüşe göre ise enginar bitkisinin ana vatanı Akdeniz Bölgesi’dir. Türkiye’ye enginar ise İspanya’dan göç eden Yahudiler tarafından getirilmiştir.

Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginar, lif açısından oldukça zenginken içerisinde bulunan kalori ve yağ miktarı ise oldukça azdır.

Enginar, çok eski zamanlardan beri faydalı olarak bilinen ve oldukça önemli bir yere sahip mitolojide bile yeri olan bir bitkidir. Ayrıca besin öğeleri açısından oldukça zengin bir bitki olan enginarın faydaları saymakla bitmez. Üstelik kalori ve yağ değerleri de düşük seviyededir. Bakalım, enginarın faydaları nelermiş?

  • Enginar bitkisi içeriğinde yüksek oranda lif bulunduran sebzeler arasındadır. Bu yüzden sindirim sitemi için oldukça faydalıdır. Bağırsakların çalışmasına oldukça yardımcı olacağından kabızlık problemi yaşayan kişiler için enginar harika bir bitkidir. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde ve bununla beraber tüketilen diğer gıdalarla da desteklendiğinde sindirim sisteminde ve bağırsaklarda genel bir rahatlama söz konusu olacak ve sindirimden kaynaklanan rahatsızlıklar neredeyse tamamen ortadan kalkacaktır.
  • Enginarın içeriğinde bulunan yağ ve kalori oldukça azdır. Ayrıca enginarın etkileri üzerine yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuca göre ise enginar yapraklarının kötü kolesterolü düşürdüğü ve bu sorunun tedavisinde oldukça etkili ve faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra ise vücuttaki iyi olan kolesterolü ise etkilemediği bilinmektedir. Kolesterol sorunu olan kimseler enginar yaprağını tükettiklerinde kötü kolesterol üzerindeki olumlu etkisini kısa süre içerisinde fark edeceklerdir.
  • Enginarın içeriğinde bulunan yüksek miktarda ki besin öğelerinden biri de demirdir. Demir eksikliğinin sebep olduğu hastalıklardan biri olan anemi hastalığına karşı enginar tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Çünkü enginar bitkisi demir açısından oldukça zengin bir bitkidir. Elbette demir eksikliğinde etkili bir sonuç almak için düzenli bir şekilde enginar tüketilmelidir. Ayrıca pişirme yöntemi olarak da sağlıklı bir yöntem tercih edilmelidir.
  • Enginar ayrıca yüksek bir antioksidan özelliği bulundurur. Bu sebep ile karaciğer sağlığı için oldukça faydalı bir sebzedir. Ayrıca sadece karaciğer sağlığı için değil vücutta ki bütün organların sağlığı için önemli bir yeri vardır. Ayrıca kalp ve karaciğeri kötü etkileyen kolesterolü de düşürmektedir. Buna bağlı olarak felç ve inme gibi tehlikeli durumların oluşma riskini de aşağı çeker. Antioksidan vücut direncinin güçlü olması için oldukça gereklidir ve antioksidan tüketilmesi kansere karşıda koruma sağlar.
  • Enginarın faydalarından biri de yine sindirim sistemi ile alakalıdır. Enginar iyi bir idrar söktürücü olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra mesane ve kolon kanseri gibi oldukça tehlikeli olan kanser riskine karşı da koruma sağlar.Enginar antioksidan özelliği yanında C vitamini açısından da oldukça zengindir. Vücudun hastalıklara karşı korunmasında etkili olan bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Demir başta olmak üzere kalsiyum, potasyum gibi mineraller açısından zengin olması sebebi ile enginar sebzesi kan hücrelerinin üretimi ve sağlığı konusunda oldukça fayda sağlamaktadır.

Enginarın Zararları Nelerdir?

Enginar oldukça faydalı bir sebzedir, ancak bunun yanı sıra az sayıda da olsa enginarın zararları da söz konusudur. Ancak herkes için değil.

  • Enginar yaprağı kabızlık için faydalıdır. Ancak ishal problemi olanların kullanmaması gerekir.
  • Uzmanlar, hamile ve emziren kadınların kullanmamasını belirtmektedir.
  • Ayrıca idrar tutamama ve ya çok sık idrara çıkma gibi problemleri olanlar içinde enginar tüketmek tavsiye edilmez.

Enginarın Besin Değerleri

Enginar, C vitamini, kalsiyum, magnezyum ve demir bakımından zengindir.

Leave a Reply