Elmanın Faydaları Nelerdir?

Gülgiller ailesinin bir parçası olan bu hoş kokulu ve güzel tatlı meyve, yılın her zamanında çokça tüketiliyor. Ülkemizde genellikle kış aylarında farklı çeşitlerinin de olması sebebiyle en çok tercih edilen meyveler arasında elma vardır.

Elmanın içerisinde pek çok vitamin, antioksidan ve mineral vardır. Elmalar sırf bu yüzden mucize besinler arasında sayılan meyvelerdendir. Ülkemiz elma üretimi konusunda dünyada Çin ve ABD’den sonra üçüncü sıradadır. Bundan dolayı da elmayı diğer meyvelere göre daha ucuza alıyoruz. Elma meyvesinin sağlığımıza yararları konusunda pek çok araştırma yapılmıştır.

Bu araştırmaların sonucunda elma meyvesinin tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Elma meyvesinin bağışıklık sisteminden tutun da kalp ve damar hastalıklarına kadar pek çok şeye iyi geldiği bilinmektedir. Elmanın faydaları ise size sıralayacağımız şekildedir.

Elmanın Faydaları Nelerdir?

elmanın faydaları

  • Elmanın faydalarından biri beyin ve sinir sistemi üzerinde görülmektedir. Tıpta üzerinde Nörotoksin ismi verilen toksinlere bağlı kalındığı için oluşan ve sinir sistemi fonksiyonlarında anormallikler oluşturan bir rahatsızlık vardır. Bu rahatsızlık sinir dokularının toksinler sebebiyle zarar görmesidir ve hastalığın asıl adı Nörotoksisite‘dir. İşte bu hastalık üzerine yapılan araştırmalar sonucunda elma meyvesinin muz ve portakal meyveleri ile birlikte iyi geldiği belirlenmiştir. Elmanın düzenli olarak tüketilmesi hücre yapısını korumaktadır ve Alzheimer, Parkinson gibi önemli rahatsızlıkların da görülmesini azaltmaktadır.
  • Elmanın faydalarından bir diğeri ise kan şekerinin dengelemesidir. Yeni yeni yapılan araştırmalarda çıkan sonuçlar umut verici olup, kan şekerinin düzenlenmesindeki en büyük faktörün meyvenin içerisindeki besinler olduğu anlaşılmaktadır. Elmanın polifenol bakımından zengin bir besin olması, gıdalardan alınan karbonhidratların sindirimini ve de işlenmesini yavaşlatarak kan şekerini dengelemektedir.
  • Elmanın uzun yıllardır en bilinen faydalarından biri ise kalp sağlığına olan etkileridir. Elma plak ve pıhtı oluşumuna bağlı damar tıkanıklıklarına, hipertansiyona, damar sertleşmesine ve oksidatif stresten kaynaklanan damar tahribatları gibi kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir.
  • Elmanın faydalarından biri de kansere karşı korumasıdır. İçerisinde bulunan yoğun lifler sayesinde başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanseri elma ile önleyebilirsiniz.
  • Elmanın diğer faydaları ise felç riskini azaltması, astım görülme riskinin azalması, kemik sağlığını koruması, katarakta karşı koruyucu olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kabızlığı gidermesi, yaşlanmayı geciktirmesi ve kırmızı kan hücresi üretimini desteklemesidir.

Elmanın Zararları Nelerdir?

  • Her gıdayı fazla tüketmenin belli zararları vardır. Elmanın fazla tüketilmesindeki zararlardan biri ishale neden olmasıdır. Fazla tüketilen elma içerisindeki lifler nedeniyle ishal olmanıza neden olur
  • Elma meyvesinin çekirdeklerini de yememek gereklidir. Elma çekirdekleri siyanür içermektedir. 1-2 tane elma çekirdeği yemek tabi ki öldürmez lakin fazla yenmesi zehirlenmeye yol açar.
  • Elma diyetlerde en çok verilen meyvelerden. Lakin tüketim miktarına dikkat edilmez ise aldığınız kalori yükselebilir ve diyetiniz bozulur.

Elmanın Besin Değerleri

elmanın besin değerleri

Leave a Reply