Çileğin faydaları nelerdir?

Çilek Meyvesi Lezzetli ve Faydalı

Neredeyse herkes tarafından oldukça sevilen çilek kırmızı renkli, sulu ve oldukça hoş bir lezzete sahip meyvedir. Ayrıca çilek sağlık açısından daha pek çok faydası bulunan, besin öğeleri yüksek, birçok hastalığa iyi gelen ve ilaç sektöründe de kullanılan, bütün bunların yanı sıra kozmetik ürünlerde de kullanılan bir meyvedir. Çilek tat açısından oldukça farklı; hem tatlı, hem ekşi bir lezzete sahiptir. Dolayısıyla eşsiz bir meyve olarak nitelendirilir. Antioksidan açısından da oldukça zengin olması onu meyveler arasında üst seviyeye taşımaktadır. Çileğin kullanım alanı da oldukça geniştir; hem meyve olarak tüketilir, hem de yemeklerde ve tatlılarda kullanılır. O halde gelin, çileğin faydaları nelerdir görelim.

Çileğin Faydaları Nelerdir?

Çilek lezzetiyle gönüllerde taht kurmuş bir meyvedir. Ancak onun sevilmesinin tek sebebi elbette ki lezzeti değildir. Bunun yanı sıra çilek, içeriği açısından oldukça zengin bir besin kaynağı ve etkili bir antioksidandır. Çileğin içerisinde fazla miktarda A vitamini, C vitamini, B6 ve B12 vitaminleri bulunur. Bunun dışında magnezyumpotasyum, demir ve fosfor gibi birçok mineral de içermektedir. Çileğin faydaları saymakla bitmez. Ancak bilinen en büyük etkisi ise cilt sağlığına olan faydasıdır.

Çileğin cilt sağlığı açısından büyük faydaları vardır.

 • Çileğin içerisinde bulunan C vitamini, Salisilik asit, eksfoliantlar ve antioksidanlar sayesinde diş sağlığı için oldukça faydalı bir meyvedir.
 • Cilt üzerinde meydana gelen kabarcıklara karşı oldukça etkili olan çileğin, cilt üzerindeki ölü hücreleri ve yağı temizleme etkisi de bulunur.
 • Ayrıca içerisinde yüksek miktarda antioksidan bulunması sebebiyle ciltte meydana gelen alerjik durumlara karşı fayda sağlaması çileğin faydalarından bir diğeridir.
 • Çilek suyu, yaşlılık lekeleri olarak bilinen cilt lekelerine karşı ve çillere karşı fayda sağlayan ve oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Ciltte bu etkiye sağlayabilmek için çilek suyunun cilde sürülüp yaklaşık olarak 10 dakika ile 15 dakika arasında bekletilmesi gerekir.
 • Çileğin içerisinde fazla miktarda C vitamini bulunması cilt hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlar. Ayrıca cilt üzerinde hasarlara neden olan serbest radikallere karşı iyileştirici etkisi vardır.
 • Ultraviyole ışınlara karşı cildi koruyucu özelliği bulunmaktadır.
 • Çileğin faydalarından biri de yine cilt sağlığını ilgilendiren aknelere olan iyileştirici etkisidir. Aknelere karşı fayda sağlamasının sebebi ise içeriğinde bol miktarda bulunan; C vitamini, salisilik asit ve diğer maddeler cilt üzerinde yağlanmaya karşı oldukça etkili ve akne tedavisinde doğal bir tedavi yöntemidir. Bunun için taze çilek maskeleri oldukça fayda sağlamakta, aknelerin yanında hasarlı ciltlerde de olumlu etki oluşturmaktadır.
 • Çileğin cilde faydalarının yanı sıra oldukça iyi bir ayak temizleyici olarak da kullanılır.
 • Çilek ile saç bakımı ise saç sağlığı için oldukça faydalıdır. Çünkü içerisinde bol miktarda B vitaminleri bulunur ve bu da saçın yapısında bulunan vitaminlerdir.
 • Ayrıca içeriğinde bulunan besin maddeleri sebebiyle kolesterole karşı dua oldukça faydalı olup, kolesterolü olması gereken seviyede tutar.
 • Çilek oldukça etkili bir antioksidan olduğundan dolayı hem vücut direncini arttırır, hem de kanser hastalığına karşı ve kanser hastalığı ile mücadelede oldukça faydalı bir meyvedir.

Çileğin Zararları Nelerdir?

Çilek oldukça faydalı bir meyve olmasının yanı sıra zararları da bulunmaktadır. Bugün genel sebebi aşırı tüketimi ile ilgili olup, alerjik durumlarda böyle bir sorun ortaya çıkartabilmektedir.

 • Çileğin fazla tüketilmesi, şişkinliğe sebep olabileceği gibi, kişide alerjik durumlarda ortaya çıkabilir.
 • Bunun dışında sindirim sistemi ile alakalı karında ağrı, gaz problemi, mide yanması ve ishal gibi problemler ortaya çıkartabilir.

Leave a Reply