Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Biberiye bitkisi, et ve balık yemeklerinde sık sık kullanılan bir bitkidir. Hoş bit tat ve koku veren bu bitki sadece tat ve koku vermek için kullanılmıyor. Pek çok rahatsızlığa iyi gelen bu bitkinin sağlığa yararları da saymakla bitmiyor.

Nane bitkisi ile aynı aileden olan biberiyenin faydalarından yararlanmak için belli miktarlarda tüketmek gerekiyor. Her besin gibi biberiye bitkisini de kararında tüketmek gerekmektedir. Aşırı şekilde tüketilen biberiyenin de fazla tüketilen her besinde olduğu gibi bazı zararları olmaktadır. Biberiye bitkisini yemekler dışında çay olarak ya da harici olarak kullanabilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz.

Biberiye bitkisinin faydaları ciltten başlıyor. Saçlara ve sindirim sistemine kadar yararlar sağlayan bu bitkinin bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri de yadsınamaz.

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Biberiyenin, bağışıklıktan nefes kokusuna, migrenden cilde kadar birçok alanda faydası vardır.

 • Biberiyenin faydalarının en başında hafızayı güçlendirmesi gelmektedir. Çok eski zamanlardan beri biberiye hafızayı güçlendirsin diye kullanılan bitkiler arasındadır. Biberiyenin hafızayı güçlendiren özelliği içerisinde olan karzonik asitten kaynaklanmaktadır. Üstelik biberiye bitkisinin hafızayı güçlendirmek için sadece kokusu bile yetiyor.
 • Biberiye bitkisi çok uzun yıllardan beridir migren tedavisinde de kullanılmaktadır. Migren rahatsızlığı yaşayan kişilerde olumlu olarak işe yarayan bu bitki çay olarak tüketilebilmektedir. Kişilerin migren ağrıları arttığında kuru ya da taze birkaç dal veya bir çay kaşığı biberiye bitkisini kaynatıp buharını solunulduğunda ağrılara iyi gelmektedir.
 • Biberiye sadece migren ağrılarına değil başka ağrılara da iyi gelmektedir. Özellikle kas ve eklem ağrıları için kullanılan biberiye yağı ile ağrıyan bölgeye masaj yapılırsa ağrının hafiflediği görülecektir.
 • Biberiye bitkisinin özütü ya da yağı günümüzde pek çok kozmetik ürününde kullanılmaktadır. Kozmetikte özellikle cilt bakım ürünleri içerisinde kullanılan biberiyenin cilt üzerindeki olumlu etkileri vardır.
 • Biberiye kan dolaşımını arttırarak cilt hücrelerinin yenilenmesini ve tazelenmesini sağlamaktadır. Ayrıca biberiye iltihap önleyici özelliği nedeniyle sivilce oluşumunu da engellemektedir.
 • Biberiyenin faydalarından en büyüğü ise bağışıklık sistemi üzerinedir. Biberiye serbest radikallere karşı bedeni koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunu yapan ise biberiyenin içerisindeki antioksidan etkisidir.
 • Biberiyenin içerisindeki antioksidan maddeler sayesinde nefes kokusunun da giderilmesine yardımcı olmaktadır
 • Ayrıca biberiye bitkisi idrar söktürücü özelliğe de sahiptir. Bu sayede vücuttan fazla suyun atılmasını sağlar.
 • Solunum yollarına da pek çok yararı bulunan biberiyenin bronşit ve sinüzit gibi hastalıkların tedavisinde kullanıldığı da bilinmektedir.

Biberiyenin Zararları Nelerdir?

 • Yararları anlatılmakla bitmeyen biberiye bitkisinin her bitki gibi yeteri kadar kullanılması gerekmektedir.
 • Biberiye bitkisinin aşırı tüketimi vücudunuzda istenmeyen ek çok rahatsızlığa yol açmaktadır. Bundan dolayı bitkilerin hepsini ve özellikle biberiyeyi dikkatli kullanmalısınız.
 • Biberiyenin kullanımı epilepsi ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerde doktor kontrolü ile onay verilmektedir.
 • Gebelik ve emzirme zamanlarında biberiyenin tüketimine izin verilmemektedir.

Leave a Reply