Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Badem yağı, özellikle saçlarınız ve cildinizde muhteşem etkileri ile haricen kullanılabilen bir yağ çeşididir.

İçerisindeki yüksek orandaki E vitamini ve proteinler ile birlikte her evde mutlaka yerini alması gereken bir yağdır. Günlük olarak tüketildiğinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Özellikle saçlar için kullanılabilen badem yağı, genel anlamda güzellik ve saç ile kirpik bakımında kullanılmaktadır. Badem yağının iki farklı çeşidi mevcuttur bunlar tatlı badem yağı ve acı badem yağıdır.

Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı İle Cilt Bakımı

Badem yağı içerisinde bulunan A,B ve E vitaminleri ile cilt üzerinde birçok olumlu etkiye sahiptir. Badem yağı bu özellikleri ile cilt bakım ürünlerinin birçoğunun içinde destekleyici madde olarak yer almaktadır. Derinin nemini kaybetmesini önler ve derinin üzerindeki gözeneklerin kapanmasına fırsat vermeden deri tarafından çok hızlı bir şekilde emilen bir yağdır. Deri renginin normal rengini korumasını sağlar, cildin parlaklığının korunmasına yardımcı olur. Diğer nemlendiricilere göre daha derin bir nemlendiricidir. Özellikle tahriş olmuş ciltlerdeki hassasiyetin giderilmesine yardımcı olur. Kuru ciltler için son derece etkili bir nemlendiricidir. Cildi beslerken esnekliğini yitirmiş deri için yumuşatıcı bir etkisi vardır. Kış aylarında çatlayan dudaklar için kullanılabilir ve ciltte görülen kaşıntılara iyi gelir.

Şehir hayatı yüzünden maruz kaldığınız toz, kir ve kötü hava koşullarının vücudunuzda oluşturduğu olumsuz etkiler ile mücadele eden cildinizi destekler ve özellikle iltihap ya da deri enfeksiyonlarının iyileşmelerine katkıda bulunur.

Badem yağı cildinizi nemlendirir ve yenilenmesini sağlar.

Badem yağı kalp sağlığını koruyucu etkisi ile günlük hayatınızda tüketebileceğiniz bir yağdır. Özellikle yemeklerde ve tatlılarda kullanarak günlük olarak da tüketilebilir. Ayrıca badem yağı tüketmek kan basıncının düzenlenmesi ve kolesterol seviyesinin dengelenmesini kolaylaştırır. İçinde yer alan sodyum ve potasyum ile insan sağlığını olumlu yönde etkiler. Badem yağı son derece etkili bir müshil olarak da kullanılabilir. Bu nedenle kabızlık problemleri ile mücadele için kullanılabilir.

Sedef Hastalığının Etkilerini Azaltması Özelliği

Badem yağının faydalarından cildi yatıştırıcı etkisinin yanında ciltte meydana gelen kaşıntının etkisini azaltır ve kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Badem yağı deri hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak cildi canlandırır. Bu daha diri ve canlı bir deri görünümünü sağlarken cildin yaşlanmasının da önüne geçer. Ayrıca badem yağının faylarından biride ölü hücrelerin deri üzerinden atılmasını hızlandırır ve yeni hücre oluşumunu destekler.

Güneş Kremi Yerine Badem Yağı

Badem yağını yaz aylarında güneş kremi yerine kullanabilirsiniz.

Güneş ışınlarının zararlı etkileri derimizde kararma ve yanık olarak karşımıza çıkmaktadır. Badem yağı ise deri üzerindeki nemin muhafaza edilmesine yardımcı olur ve kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olur.

Badem yağı el ve ayak kremlerinin etkilerini doğal olarak kendi bünyesinde barındırmaktadır. Bu nedenle nemlendirici kremlerin kullanıldığı her alanda kullanılabilmektedir. Ayrıca hoş kokusu ve cilt tarafından daha hızlı emilmesi nedeni ile çok daha etkili bir nemlendirici olarak kullanılabilir.

Sağlıklı ve doğal bir makyaj temizleyici olarak kullanılabilen badem yağı normal makyaj temizleyicilerin içinde yer alan zararlı maddelerin hiçbiri içinde olmadığı için son derece sağlıklı bir makyaj temizleyicidir. Ayrıca kan dolaşımının hızlanmasını sağladığı için ciltte bulunan kırışıklıkların azalmasını sağlar ve özellikle gözünüzün etrafında yer alan kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.  Ayrıca badem yağı masajı ile kan dolaşımınızı hızlandırabilir ve günlük hayatınızda daha enerjik olabilirsiniz. Badem yağı herhangi bir olumsuz yan etkisi olmadığı için dilerseniz kür dilerseniz masaj yağı ya da el kremi olarak kullanılabilir. İhtiyaç durumunda makyaj temizleyicisi olarak kullanabileceğiniz badem yağı pek çok kullanım alanına sahiptir.

Leave a Reply