Argan Yağının Faydaları

Argan yağı, son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz ve saç bakımı ile ilişkilendirdiğimiz bir yağ olarak hayatımıza girmiştir. Argan yağı, isminden de anlaşıldığı gibi argan ağacından üretilmektedir. Türkiye halkı olarak argan yağından bu kadar geç haberdar olmamızın nedenleri arasında argan ağacının ülkemizde yetişmemesini gösterebiliriz. Argan ağaçları yalnızca Fas’ta yetişmektedirler.

Kalp ve damar hastalıklarında argan yağının düzenli kullanım kolesterolü dengeler ve yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.

Argan yağları, kozmetik ürünler satan mağazalardan değil bitkisel destek ürünleri satan mağazalardan kapsül olarak alınabilir ya da tablet olarak satılan ürünler tercih edilmelidir.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Argan yağı özellikle cilde faydaları ile bilinmektedir. Bilindiği gibi argan yağının cildin yenilenmesine yardımcı olduğu ve yaşlanma karşıtı bir etkisinin olduğu doğrudur. Özellikle hücrelerin yenilenmesine yardımcı olması ve derinlemesine nemlendirme gibi bir etkisinin olması nedeni ile argan yağı cilt bakım ürünleri içerisinde yer alır. İçinde yoğun olarak bulunan E vitamini ile cildi nemlendirirken cildin parlamasını da sağlamaktadır. Ayrıca argan yağı, yağsızdır ve yapısında cildi tahriş edecek maddeler bulunmaz. Yani yan etkisi yoktur.

Argan yağı yapısında bulunan temizleyici etkisi ile cildin mikroplardan arınmasına yardımcı olur. Antioksidan özelliği ile argan yağı cildin erken yaşlanmasını engeller ve cildi nemlendirici etkisiyle ciltte oluşmuş olan yaşlılık belirtilerinin yok edilmesine yardımcı olur. Cildin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Kış Aylarında Cilt Dostu

Argan yağının içerdiği e vitamini cildinizin nemli kalmasını sağlar.

Özellikle kış aylarında ciltte meydana gelen kurumaların ve buna bağlı olarak kuruyan ciltte meydana gelen kaşıntıyla beraber dökülen deri sorunlarının engellenmesi ve hiç yaşanmamasını sağlayabilecek güçte bir etkiye sahiptir. Özellikle kuruyan ve tahriş olan cildin üzerine damlatılarak yapılan masaj ciltteki tahrişin önüne geçerek bu sorunu tamamen ortadan kaldırabilir. Ayrıca kışın fazla soğuklara maruz kalan cildimiz soğuk yüzünden çatlayabilir. Soğuktan en çabuk etkilenen bölgemiz ise dudaklarımızdır. Hem daha ince deriye sahip olmaları hem de gün boyunca ıslak kalmaları nedeniyle dudaklarımız soğuklardan daha kolay etkilenir ve çatlarlar. Argan yağı çatlaklar için kullanılabilen bir yağdır. Bu nedenle Argan yağı direk olarak dudaklarımızda meydana gelen çatlakların önlenmesinde kullanılabilir ya da henüz çatlamamış olan dudakların korunmasında kullanılabilir. Dudaklarınızı soğuğun olumsuz etkilerinden korumak ile kalmaz dudaklarınızın yumuşak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını da sağlar.

Argan Yağıyla Aknelerin Giderilmesi   

Argan yağı faydaları arasında argan yağının akneler ve ciltte yer alan diğer cilt problemleriyle mücadele etmesi de vardır. Argan yağı yağsız olduğu için cilt üzerinde tabaka oluşturmaz ve cildin nefes almasını engellemez. Bu nedenle ciltte herhangi bir yan etki oluşturmaz. Argan yağının akne sorunları ile baş etmede kullanılabilecek doğal bir ürün olmasının nedenleri arasında yağsız olması ve masaj yöntemi ile vücuda günde iki kez uygulanmasıyla cilt problemleriyle savaşabilir. Başta akne olmak üzere, diğer tüm cilt problemlerinde cilt dostu olarak kullanılabilir.

Argan Yağının Saç Üzerindeki Olumlu Etkileri

Argan yağı yararları arasında saçların güçlenmesine ve sağlıklı olarak uzamasına yardımcı olması vardır.  Argan yağı masaj yapılarak saç derisine uygulanırsa saç derisini ve saçları besleyerek
saçların dökülmesini önler ve kepek gibi problemleri engeller. Saçların uzamasını sağlar ve yıpranmış saçların onarılmasını destekler. Ayrıca saç derisini besleyerek kepek oluşumunu da engeller.

Tırnak Bakımında Argan Yağı Desteği

Tırnaklarınız eskisine göre daha kolay kırılıyor ve uzatamıyorsanız, argan yağı

tırnaklarınıza bakım yapabileceğiniz doğal bir yağdır. Ayrıca tırnaklarda meydana gelen çatlakların giderilmesini de sağlar.

Leave a Reply