Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Hoş ve tatlı bir tada sahip olan adaçayı; taze, kurutulmuş yapraklar ve toz şeklinde uzun yıllar boyunca kullanılabilir bir bitkidir. Adaçayı yaprakları, grimsi yeşil renktedir ve yaprakların üzerindeki damarlar oldukça belirgin şekildedir. Hem gıda olarak hem de sağlığa faydaları sebebiyle tedavi amacıyla kullanılan bir bitkidir ve günümüzde gitgide artan kullanım alanlarına sahiptir. Adaçayının bilimsel adı olan ve Latince’den türemiş Salvia officinalis; koruyucu, türünün adı olan ve yine Latince Salvia ise; iyileştirme anlamı taşımaktadır.

Adaçayı Nasıl Hazırlanmalı?

Adaçayının içerisinde yüksek oranda K Vitamini bulunur.

3 çay kaşığı adaçayının üzerine kaynamış suyu dökülür ve 4-8 dakika kadar beklettikten sonra içilir. Adaçayının çok ve sık kullanılması acı bir tat bırakmaktadır. Tadını arttırmak için birkaç damla limon sıkabilir ve bal ekleyebilirsiniz. Adaçayının faydalarını görebilmek için öncelikle elbette tüketilmesi tavsiye edilir, miktarı ise günde 1-2 fincandan fazla olmaması yönündedir.


Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayının faydalarına genel olarak bakacak olursak; başta sindirim sistemi rahatsızlıkları ve hafıza üzerindeki etkilerinden bahsedebiliriz. Ayrıca, enfeksiyonlara karşı savunma, terlemeyi azaltma ve saçların kök bakımına kadar geniş bir yelpazede faydaları vardır.

Adaçayı, kurutulmuş yapraklar dışında da hazırlanan bir çay örneğidir. Taze yapraklardan özü çıkarılarak meydana getirilen yağ şeklinde de kullanılmaktadır. Yağı daha kuvvetli ve konsantre olduğundan kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir. Baharat olarak kullanılan adaçayı iltihaplı hastalığı olanlara, bronşite bağlı astımı olan kişilere de tavsiye edilmektedir. 2 çay kaşığı adaçayı, günlük almanız gereken K vitamini ihtiyacının %30’unu karşılamaya yetmektedir. K vitamini, kanın normal düzeyde pıhtılaşabilmesi, kemiklerin güçlenmesi ve güçlü kalabilmesi, bunlara bağlı hastalıklardan daha yüksek seviyede korunma için gerekli vitamin kaynaklarındandır. Pharmaceutical Konferansı’nda yer alan diğer bir araştırma sonucu ise; kurutulmuş adaçayı köklerinin Alzheimer hastalığının tedavisine iyi geldiğini göstermektedir.


Adaçayının Tarihçesi

Akdeniz’e ve Akdeniz kıyılarına sahip olan ülkelerde yetişen adaçayı, bu ülkelerde binlerce yıldır kullanılmaktadır. Daha çok tedavi amaçlı kullanılan bitkilerin en eski üyelerinden biri olan adaçayı, günümüzde tüm dünyada yetiştirilmektedir. Adaçayının tarihte ilk kullanılmaya başlanması Roma dönemine kadar gitmektedir. Bu dönemlerde ilk olarak et gibi dayanma gücü olmayan, taze kalamayan gıdaların dayanma kapasitelerini arttırmak amacıyla kullanılmıştır.


Adaçayı Hakkında Öneriler

Adaçayını kurutarak saklamak son derece mantılı ve mümkün olduğu için her zaman tüketilebilmektedir. Adaçayının faydalarından en üst düzeyde yararlanmak için taze tüketilmesi gerekmektedir. Daha kaliteli bir düşünce akışını gerçekleştirebilmeyi sağladığından dolayı, kişilerde ortaya çıkan depresyon süreçlerinde hakim oldukları kaygı, üzüntü gibi kötü duyguların da büyük oranda önüne geçmektedir.

Leave a Reply