Muzun Faydaları Nelerdir?

Çocukların bayıldığı, aynı zamanda yetişkin insanların da büyük bir keyifle tükettiği, tadıyla da etkileyici bir lezzete sahip olan muzun faydaları saymakla bitmiyor. Oldukça lezzetli olmasının yanı sıra, insan vücuduna da içerisinde bulundurduğu minerallerle büyük katkılar sunuyor. Kan basıncınızı düzene sokmak için oldukça güzel bir çözüm olan muzun faydaları arasında, yüksek tansiyonu düzene sokması, damarlardaki bulunan tıkanıklığı açması, kalp sağlığı için can alıcı bir rol oynaması ve kalp sağlığını ciddi manada korumaya almasını gösterebiliriz. Ayrıca hekimlerin de önerilerine baktığımız zaman, insan kalbini ve damar hastalıklarını korumak adına en büyük yardımcı olarak gösteriliyor. Muzun faydaları kadar, birkaç da zararı bulunmaktadır ve bunun başında da, yüksek şeker oranıyla doğru orantılı olan, tek bir adetinde yer alan 100 kaloridir.

Muzun Faydaları Nelerdir?

Kalp ve Damar Sağlığı: Yiyeceğiniz bir adet muzun içerisinde bulunan 540 mg potasyumla birlikte, kalp ve damar sağlığınızı ciddi manada korumanız, tansiyonunuzu belli bir değerde tutmanız mümkün hale geliyor. Muzda olduğu gibi, potasyum bakımından zengin olan tüm gıdaların tansiyonu düzenleyici etkisi olduğu, yapılan bilimsel çalışmalarla birlikte ortaya koyulmuştur. Örnek vermek gerekirse, ABD‘de yapılan bir test sonucunda, potasyum ağırlıklı bir öğün listesi takip edenlerin, felç ve kalp krizi riskinin azaldığını gösteren sonuç elde edilmiştir. Muzun faydaları arasında da bunlar bulunmaktadır.

Muzun faydalarından biri de mide ülserini önlemesidir.

Mide Ülseri: Midesinde sorun olanların da ilk tercihini muzdan yana yapmaları gerekir. Midenin aşırı mide asidi ürettiği zamanlarda, vücut bu asidi dengeleyemeyip, mide ülserinin oluşmasına neden olacaktır. Ancak muzun faydaları arasında bulunan mide ülserini önleyici etkisi sayesinde, midenin üzerindeki tabakanın kalınlaşmasını ve yaraların oluşmasını engelleyecektir.


Sindirim: Özellikle ishal sonucunda yaşanan aşırı sıvı kaybıyla birlikte vücudun ihtiyacı olan elektrolitlerin yokluğunu vücut kısa zamanda anlayıp, etkilerini göstermeye başlayacaktır. Muz, bahsi geçen elektrolitler açısından oldukça zengin olduğu için, vücudun kaybettiği sıvıyla birlikte giden elektrolitlerin büyük bir bölümünü karşılayarak, vücut direncini en üst seviyeye çekecektir. Ayrıca, vücudun bu şekilde efor kaybetmesini sağlayan spor aktivitelerinden sonra da, 1 adet muz ile oldukça güçlü ve zinde başlanabilir.


Göz Sağlığı: Muzun faydalarından bir diğeri ise, göz sağlığının korunmasıdır. Gözlerin bozulmasını engelleyecek en faydalı vitamin ve mineralleri vücuda vererek, mükemmel bir şekilde antioksidan etkisi yaratacaktır. Ayrıca göz sağlığı için gerekli olan A, E ve C vitaminleriyle donatılmış sebze ve meyvelerde ciddi etkiler sağlayarak, görme sorunlarının tamamını ortadan kaldıracaktır.


Kemik Sağlığı: Muz yemeniz sonucunda, midede artacak olan yararlı bakterilerin, yediğiniz besinlerden alacağı kalsiyum oranını daha da arttıracağı için, insanların kemiklerinin daha güçlü olmasını sağladığı gibi, besinlerden tam anlamıyla sağlam içeriklerin toparlanmasını da sağlayarak, vücudun tamamına etkisini sunuyor.

Ayrıca muz yemek insan vücuduna doğrudan ve dolaylı olarak farklı etkilerde sağlamaktadır. Örneğin, depresyona girmiş olan bir insan muz yediği zaman, normal olarak vücudun salgılayacağı mutluluk hissini veren içerik sayesinde, kurtulması daha kısa zaman alacaktır. İnsana ciddi manada enerji vermesi de, muzun faydaları arasındaki yerini alıyor. Egzersiz sonucunda oluşan ve çekilmeyen krampların azalmasını, kesilmesini ve olmamasını da sağlayabilen etkiye sahiptir. Adet öncesi yaşanan sendromları minimuma indirmek için, şişkinlikleri ve tripleri azaltmak için tüketeceğini muzun büyük bir etkisini göreceksiniz.

Saymakla bitmeyen faydalarıyla birlikte, günde bir adet muz tüketimi ciddi yararlar, faydalar sağlayacağı gibi, ekstradan mutlu olmanıza da yardımcı olacaktır.


Muzun Besin Değerleri

Muz vitamin, potasyon, demir, kalsiyum ve fosfor yönünden zengindir.

Leave a Reply